حکیم الرعایا

دستگاه ذهن خوان انسان ساخته شد

 

شاید روزی خواندن ذهن دیگران کاری غیرممکن به نظر می رسید و نهایتا در بعضی از فیلم ها می توانستیم تصوری از آن داشته باشیم، اما اکنون شرکتی مدعی شده که می خواهد دستگاه ارزان قیمتی را تولید کند که با اتصال به گوشی هوشمند شما می تواند ذهن ها را بخواند.
رشته های علمی و تحقیقی روز به روز به سرعت پیشرفت خود در خصوص مغز انسان می افزایند و هر روز بیشتر شتاب می گیرد که البته شاید بتوان یکی از علت های این موضوع را کاربرد نظامی آن محسوب کرد.
همچنین نباید این موضوع را هم از قلم انداخت که همواره فناوری های نظامی دوره مشخص محرمانه خود را دارند که پس از سپری شدن آن دوران می توانند به تولید انبوه رسیده و به بین مردم راه پیدا کنند.
یکی از آخرین پروژه هایی که مورد حمایت مالی شرکت دارپا قرار گرفته به همین فناوری یعنی خواندن ذهن افراد با استفاده از یک دستگاه و گوشی هوشمند مربوط است.
عنوان این پروژه توسط دارپا این گونه انتخاب شده است: ساخت ابزار ارزان و قابل حملی که بتواند اطلاعات حاصل از الکترو انسفالوگرافی  (EEG) را به یک اپ گوشی خوراک دهی کند.
الکتروانسفالوگرافی یا همان  EGG ثبت فعالیت الکتریکی مغز است; این تکنیک شامل گرفتن سیگنال توسط الکترودهای سطحی، بهبود، چاپ و آنالیز سیگنال ها می شود. البته در دنیای امروز این فناوری در بعضی از بازی های فکری هم به چشم می خورد و به گونه ای تجاری سازی شده است.
برای مثال  Thing Thinker به کاربران اجازه می دهد تا با تصور یک محصول آن را به سادگی به طور سه بعدی پرینت بگیرند، البته نباید این موضوع را فراموش کرد که این پروژه هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد.
علاوه بر این سایت  bvice  در این رابطه نوشته است: در کنار این موضوعات از این فناوری در دروغ سنج ها نیز استفاده می شود. اما چیزی که این شرکت آن را اعلام کرده به این معنی است که با ورود این فناوری کاربران تنها بوسیله یک سخت افزار مخصوص و اپلیکیشن مخصوص موبایل آن قادر به خواندن ذهن سایر دوستان خود خواهند بود!
به نظر می رسد در صورت تحقق چنین پروژه ای کاربردهای بسیار زیادی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت البته نباید این موضوع را از قلم انداخت که تحلیل داده های به دست آمده از  EGG  نیازمند الگوریتم ها و محاسبات بسیار پیچیده ی ریاضی است و این موضوع می تواند به عنوان یک چالش بزرگ برای شرکت دارپا قلم داد شود.  

حال باید چند سالی صبر کرد تا شاهد آن چه در ذهن طرف مقابلمان می گذرد باشیم.   

منبع سایت پیام

  • کنترل بازی‌های رایانه‌ای به کمک امواج مغز انسان
  • استفاده از دستگاه کنترل فکر و رابط مغز و کامپیوتر Brain–computer interface در دنیایی نه چندان دور
  • ریتالین ممکن است در درمان اعتیاد موثر باشد
  • عکس خانم ریتالین و همسرش لئاندرو پانیزون Leandro Panizzon کاشف ریتالین ؟
  • کاتینون و کاتین جایگزین خوبی بجای مخدر شیشه (متامفتامین ) در زمان ترک اعتیاد محرک ها
  • به زودی در اشپزخانه های تهران ساخت هروئین شروع می شود ؟
  • عوارض خطرناک و مرگ آور قطره های محرک جنسی برای زنان و مردان چیست -اسپانیش فلای (spanish fly)داروهای مقوی قوه باه ( محرک جنسی )