X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

حکیم الرعایا

آشنایی با خواص دارویی گیاه کوهوش سیاه Actaea racemosa

تحقیقات اخیر درباره اثر درمانی جایگزینی هورمونی (HRT) این گیاه منجر به محبوبیت فوق العاده ی آن به ویژه به عنوان داروی درمان علائم یائسگی شده است. این گیاه دارویی که بومی آمریکاست، بیشتر در دنیا به عنوان گیاهی برای درمان بیماریهای زنان معروف شده است.

 

 

Black Cohosh کوهوش سیاه Cimicifuga racemosa

قسمت مورد استفاده: ریشه

 اثرات مهم: ضد التهاب، ضد روماتیسم، تونیک (تقویت کننده) هورمونی، مسکن ملایم، ضد اسپاسم

 یائسگی: کوهوش سیاه به عنوان یک انتخاب خوب برای درمان علائم قاعدگی شناخته می شود. هرچند تحقیقات درباره اثراگذاری این گیاه متفاوت است، اما این گیاه اثر خود را به صورت تجربی در تسکین علائم قاعدگی نظیر گر گرفتگی، تعریق شبانه، اختلال خواب، تحریم پذیری عصبی و سردرد می شود.

برای دستیابی به نتایج مطلوب، باید حداقل به مدت 2 تا سه هفته از این گیاه استفاده کرد. تأثیر کوهوش سیاه هنگامی که با گیاهان دیگری نظیر مریم گلی (Salvia officinalis) ترکیب و بویژه تحت نظر پزشک مصرف شود بارزتر خواهد بود.

هنگامی که تنش های عصبی یا افسردگی وجود داشته باشد، کوهوش سیاه را باید با گیاهانی مثل گل راعی (Hypericum perforatum) ترکیب کرده و مورد استفاده قرار داد. کوهوش سیاه برای درمان مشکلات قبل از قاعدگی مثل تحریک پذیری، حساسیت در پستان ها، دردهای قاعدگی و دوره های نامنظم یا عدم قاعدگی اثرات خوبی از خود نشان داده است. در این موارد نیز این گیاه در ترکیب با سایر گیاهان نیز ممکن است اثر بیشتری داشته باشد.

 مشکلات عصبی: کوهوش سیاه یک گیاه مسکن ملایم است و می تواند در مورد مشکلاتی با منشأ عصبی مثل درد، سردرد های مزمن، میگرن، وزوز گوش و سرگیجه داروی خوبی باشد. به طور سنتی از این گیاه به عنوان یک گیاه آرامبخش و تصویت کننده سیستم عصبی استفاده می شود که اثر کلی آن بر روی سیستم عصبی و برای کاهش و تسکین درد دیده می شود

 آرتروز و روماتیسم: کوهوش سیاه برای تسکین دردهای عضلانی، ورم مفاصل و مشکلات روماتیسمی بخصوص زمانی که همراه با مشکلات قاعدگی باشد  بسیار مؤثر است و باعث تسکین درد و التهاب و بهبود آزادی حرکت عضلات می شود. یه عنوان یک گیاه ضد اسپاسم گرفتگی عضلات و ماهیچه های دردناک را برطرف کرده و به پایین آوردن فشار خون نیز کمک می کند

 سرطان: کوهوش سیاه در داخل بدن فعالیت استروژنی دارد، هرچند که به نظر نمی رسد خود گیاه دارای استروژن باشد. نظرات متفاوتی درباره ایمنی استفاده از این گیاه در سرطان های وابسته به هورمون مثل سرطان سینه و سرطان تخمدان وجود دارد. در این موارد، قبلا از استفاده از کوهوش سیاه با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع: کتاب Eyewitness companion: Herbal Remedies

 نکته: این گیاه هنوز به ایران وارد نشده و با توجه به اثرات درمانی فوق العاده ی آن، لازم است که محققان گیاهان دارویی جهت تولید آن در داخل کشور اقدامات لازم را انجام دهند.