حکیم الرعایا

با خوردن این غذاها منفی بافی را از خود دور کنید

با خوردن این غذاها منفی بافی را از خود دور کنید
با گنجاندن روزانه سالاد اسفناج و 20 تا 30 گرم میان وعده های دارای کربوهیدرات و هفته ای حداقل 2 بار غذاهای دریایی در رژیم غذایی تان یک تغذیه ضد افسردگی و اضطراب را تجربه کنید.
 

با خوردن این غذاها منفی بافی را از خود دور کنید

یک باور عمومی وجود دارد مبنی بر اینکه گیاهخواران یا حداقل کسانی که رژیم غذایی طبیعت محوری دارند خوش خلق تر یا به اصطلاح مهربان تر هستند.باوری که البته از نظر اصول تغذیه ای نیز قرین به صحت است.تاثیر مواد غذایی و تغذیه طبیعی بر خلق و خوی افراد امروز یک اصل پذیرفته شده است.این مسئله حتی در باورهای فرهنگی و دینی ما نیز وجود دارد، به طوری که گفته می شود استفاده زیاد از گوشت قرمز می تواند برخی تغییرات را در خلق و خوی افراد ایجاد کند.

شاید بر همین اساس است که امروزه طبیعت درمانگران بر اساس مواد معدنی موجود در طبیعت، پیشنهادهای مختلفی را برای کسانی دارند که می خواهند توام با سلامتی جسمی به سلامت رفتاری خود نیز کمک کنند.خوردنی هایی که می توانند در بهبود افسردگی و کج خلقی و حتی اضطراب های ما نیز تاثیرگذار باشند.

آن هم در زمانه ای که به قول سهراب سپهری در "رویش هندسی سیمان،آهن،سنگ" و "سقف بی کفتر صدها اتوبوس" گرفتاریم.

از اصلی ترین پیشنهادهای یک تغذیه ضد افسردگی و اضطراب گنجاندن هفته ای 2 مرتبه غذاهای دریایی در برنامه غذایی تان است.اینگونه که تحقیقات نشان می دهد، غذاهای دریایی با امگا3 سرشار خود به دلیل تاثیری که در عملکرد مغز دارند از جمله مواد غذایی طبیعی ای هستند که در بهبود افسردگی و اختلالات روحی نظیر اضطراب موثر واقع می شوند.

میان وعده های سالمی که 20 تا 30 گرم کربوهیدرات داشته باشند نیز گزینه توصیه شده کارشناسان برای یک تغذیه ضداضطراب و افسردگی شناخته می شود.همانطور که توصیه به مصرف روزانه 230 میلی گرم تریپتوفان می شود.

تریپتوفان یک اسیدآمینه است که بدن انسان توانایی ساخت آن را ندارد و باید از منابع غذایی آن را دریافت کند.این اسیدآمینه در گوشت مرغ، تخم مرغ و مغزهای گیاهی نیز وجود دارد.مقدار لازم گفته شده از تریپتوفان روزانه را می توان با یک فنجان دانه سویا نیز تامین کرد.

پیشنهاد دیگر در این زمینه که البته بستگی به فصل آن دارد، مصرف روزانه سالاد اسفناج است. سبزی ای با خاصیت های بسیار که ویتامین B و اسیدفولیک موجود در آن می تواند تاثیر خوبی بر خلق و خوی افراد منفی باف و افسرده داشته باشد.

روزنامه همشهری