حکیم الرعایا

عوامل خطر در سرطان تخمدان را بشناسید

عوامل خطر در سرطان تخمدان را بشناسید
تخمدان ها اعضای تولید مثل زنانه هستند که در حفره ی لگن واقع شده اند.
 

عوامل خطر در سرطان تخمدان را بشناسید

پزشکان همیشه قادر نیستند توضیح دهند که چرا یک فرد به دام سرطان می افتد و فرد دیگری دچار سرطان نمی شود. با این وجود دانشمندان الگوی عمومی سرطان در جمعیت را بررسی کرده اند تا دریابند چه چیزهایی در اطراف ما و چه کارهایی در زندگی ما، ممکن است امکان ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

هر چیزی که امکان ابتلای فرد به یک بیماری را افزایش دهد عامل خطر (Risk Factor) و هر چیزی که امکان ابتلای فرد به یک بیماری را کاهش دهد عامل حفاظت کننده نامیده می شود بعضی از عوامل خطر مربوط به سرطان قابل اجتناب اند، اما بسیاری از آنها این گونه نیستند. برای مثال، اگر چه شما برای ترک سیگار حق انتخاب دارید، اما هیچ گونه انتخابی برای ژن هایی که از والدین خود به ارث برده اید، ندارید هم کشیدن سیگار و هم ژن های خاص می توانند به عنوان عوامل خطر برای انواع خاصی از سرطان محسوب شوند، اما از بین این دو، تنها سیگار قابل اجتناب است.

پیشگیری به معنای اجتناب از عوامل خطر و افزایش عوامل محافظت کننده ی تحت کنترل است، به گونه ای که امکان ابتلای به سرطان کاهش یابد. اگر چه از عوامل خطر زیادی می توان اجتناب کرد، اما مهم است به خاطر داشته باشیم که اجتناب از عوامل خطر تضمین بر عدم ابتلا فرد به سرطان نیست. هم چنین، بسیاری از مردم با داشتن عامل خطر مشخصی برای سرطان، در واقعیت نسبت به عواملی که می توانند باعث سرطان شوند، از دیگران حساس ترند. با پزشک خود در مورد روش های پیشگیری از سرطان که ممکن است برای شما موثر باشد، مشورت کنید.

سرطان تخمدان را بشناسیم
تخمدان ها اعضای تولید مثل زنانه هستند که در حفره ی لگن واقع شده اند. وظیفه آنها تولید هورمون های زنانه و نیز نگهداری تخمک هایی است که در صورت لقاح با اسپرم (سلول تولید مثل مردانه) می توانند منجر به تشکیل جنین شوند. هر زن دو تخمدان دارد، یک عدد در هر طرف رحم. تومورهایی کمه در تخمدان ها یافت می شوند ممکن است ناشی از رشد غیر سلولی (کیست تخمدانی) یا از نوع سرطانی باشند که امکان دارد به سایر نقاط بدن هم گسترش یابد.

در کشور آمریکا، تعداد زنانی که در سال به علت سرطان تخمدان فوت می کنند، بیشتر از مجموع زنانی است که به علت سرطان های دهانه ی رحم به رحم فوت می کنند. میزان امید به زندگی در این افراد پیشرفت زیادی نداشته است و نقش روش های غربالگری (شناسایی بیماران) در کاهش میزان مرگ اثبات نشده است.

پیشگیری از سرطان تخمدان
سرطان تخمدان در بعضی موارد می تواند با عوامل خطر شناخته شده ای مربوط باشد بسیاری از عوامل خطر قابل تغییرند اگر چه همگی آنها قابل اجتناب نیستند.

سن: خطر ابتلا به سرطان تخمدان با بالا رفتن سن بیشتر می شود.

قرص های جلوگیری از بارداری: مطالعات نشان می دهند که استفاده از قرص های ضد بارداری ممکن است سبب کاهش ابتلا به سرطان تخمدان شود. هر چه یک فرد به مدت بیشتری از این قرص ها استفاده کند امکان ابتلا کمتر خواهد بود. این کاهش ابتلا ممکن است برای مدتی طولانی پس از قطع این قرص ها ادامه یابد.

حاملگی و شیردهی: امکان ابتلا به سرطان تخمدان در زنانی که حداقل یک فرزند دارند نسبت به زنانی که فرزندی ندارند کمتر است. همچنین تحقیقات نشان داده است که زنانی که به نوزاد خود شیر می دهند کمتر در معرض خطر ابتلا هستند .

بستن لوله ها یا خارج کردن رحم: مطالعات نشان می دهد که زنانی که تحت عمل جراحی بستن لوله ها (عقیم سازی) یا خارج کردن رحم قرار گرفته اند، کمتر در معرض خطر سرطان تخمدان قرار دارند.

سابقه خانوادگی سرطان تخمدان: زنی که مادر یا خواهر وی به سرطان تخمدان مبتلا شده اند، نسبت به سایرین بیشتر در معرض سرطان تخمدان است.

خارج کردن تخمدان ها به صورت احتیاطی و پیشگیری کننده
بعضی اوقات، زن هایی که سابقه خانوادگی قابل توجهی از سرطان تخمدان دارند تصمیم می گیرند تا تخمدان های خود را به صورت احتیاطی خارج کنند. با این وجود هنوز ثابت نشده که این عمل سبب گریز از خطر ابتلا به سرطان تخمدان شود و خارج کردن تخمدان ها خود می تواند منجر به اثرات ناخواسته شود. بحث دقیق در مورد سود و زیان های این روش، قبل از تصمیم گیری به انجام آن مهم است.

هورمون درمانی جایگزینی
هورمون درمانی جایگزینی ممکن است با افزایش احتمال خطر سرطان تخمدان در زنان یائسه همراه باشد. استفاده از داروهای القاء باروری با افزایش احتمال سرطان تخمدان همراه است. از سایر عوامل خطر برای این نوع سرطان می توان به رژیم پرچربی اشاره کرد.

توجه: این مطالب جنبه اطلاع رسانی دارد توصیه می شود با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

نشریه دانستنی های سرطان