حکیم الرعایا

افزایش مصرف الکل، سیگار و ماری جوانا در بین نوجوانان ایرانی

افزایش مصرف الکل، سیگار و ماری جوانا در بین نوجوانان ایرانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو انجمن روانپزشکی کودک و نوجوانان ایران، با بیان اینکه میزان اعتیاد در بین زنان در مقایسه با گذشته افزایش یافته است، گفت: متاسفانه شیوع اعتیاد در بین نوجوانان جامعه ما، نسبت به گذشته بسیار افزایش یافته و در واقع استقلال نوجوانان، دسترسی بیشتر به شبکه های ارتباطی، جدایی از محیط خانواده از مهم ترین دلایل افزایش این روند است.

دکتر جواد علاقبند در گفت و گو با خبرنگار شفقنا سلامت، تعریفی از اعتیاد ارائه داد و افزود: معتاد به فردی گفته می شود که بخواهد مصرف منظم مواد اعتیاد آور داشته باشد، بطوریکه عدم مصرف، فرد را دچار عوارض جسمی و روحی می کند، در واقع اعتیاد نوعی ولع و وابستگی در فرد نسبت به مصرف مواد ایجاد می کند که در نتیجه ی آن، بیمار حالت عادی و عمکلکرد قبلی خود را از دست می دهد.

وی در ادامه به مهم ترین علل گرایش نوجوانان به مصرف مواد اعتیاد آور اشاره کرد و افزود: علل مختلفی برای گرایش نوجونان به اعتیاد وجود دارد اما مسائل خانوادگی، ارتباطات مختل درون خانواده، نظارت ناکافی، عوامل ژنتیکی، اختلالات روانپزشکی، خصوصیات فردی و رشدی، الگوی خانواده، علل اجتماعی، همراهی با همسالان مصرف کننده مواد از مهم ترین علل گرایش به مصرف مواد اعتیاد آور در بین نوجوانان جامعه است.

گرایش به اعتیاد در بین نوجوانان جامعه روز به روز در حال افزایش است
استقلال نوجوانان و دسترسی به شبکه های ارتباطی از مهم ترین دلایل شیوع اعتیاد در بین نوجوانان
دکتر علاقبند همچنین با تاکید بر اینکه گرایش به اعتیاد در بین نوجوانان جامعه ما روز به روز در حال افزایش است تصریح کرد: متاسفانه در این زمینه آمار مدونی در کشور وجود ندارد ولی به نظر می آید که شیوع اعتیاد در بین نوجوانان جامعه ما بیشتر از گذشته است و در واقع استقلال نوجوانان، دسترسی بیشتر به شبکه های ارتباطی، جدایی از محیط خانواده از مهم ترین دلایل افزایش این روند است.

شیوع اعتیاد در بین دختران، نسبت گذشته افزایش یافته
به گفته این عضو انجمن روانپزشکی کودک و نوجوانان ایران، بطور کلاسیک همواره شیوع اعتیاد در جامعه ما بین نوجوانان پسر بیشتر از دخترها بوده است اما به نظر می رسد این روند امروزه در حال تغییر است و میزان اعتیاد در بین زنان در جامعه در مقایسه با گذشته افزایش می یابد.

الکل، سیگار و ماری جوانا از شایع ترین مواد اعتیاد آور مصرفی در نوجوانان
این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، الکل، سیگار، حشیش یا ماری جوانا را از شایع ترین مواد مصرفی اعتیاد آور در بین نوجوانان و جوانان جامعه برشمرد و گفت: متاسفانه امروزه شیوع شیشه نیز به دلایل دسترسی بیشتر و آسان تر، روز به روز افزایش می یابد و البته مصرف این ماده ی اعتیاد آور در بین بزرگسالان نسبت نوجوانان شیوع بیشتری دارد و نوجوانان بیشتر به سمت مصرف ماری جوانا یا حشیش و الکل گرایش دارند.

حتی یک بار تجربه سوءمصرف مواد مخدر ممکن است در آینده به اعتیاد منجر شود


دکتر علاقبند در ادامه به اهیمت و ضرورت امر پیشگیری و کنترل اعتیاد در جامعه اشاره کرد و خاطر نشان کرد: اعتیاد جدا از مسائل و مشکلات روحی و روانی که برای یک فرد معتاد و خانواده وی به وجود می آید، خسارت های بسیاری نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر جامعه تحمیل می شود از آنجا که حتی یک بار تجربه سوءمصرف مواد مخدر ممکن است در آینده به اعتیاد منجر شود، بنابراین ضرورت توجه ویژه به امر پیشگیری در نوجوانان را دو چندان می کند. و با توجه به اینکه از آنجایی که حساس ترین دوران زندگی از نظر ابتلابه سوءمصرف مواد مخدر در دوره بلوغ و نوجوانی است، لذا توجه ویژه به این دوره و طراحی برنامه های پیشگیرانه مناسب برای این گروه سنی کاملاً حیاتی به نظر می رسد.

راهکارهای پیشگیری از شیوع اعتیاد نوجوانان در جامعه
رئیس بخش روانپزشکی کودک و نوجوان بیمارستان روزبه، به مهم ترین راههای پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد و گفت: آموزش های خانواده در نحوه ی برخورد با نوجوانان، آموزش در سطح مدارس در خصوص آشنایی با عوارض مصرفی انواع مواد، افزایش مهارت های اجتماعی و ارتباطی بین نوجوانان در سطح جامعه، توجه پزشکی خانواده ها به اختلالاتی نظیر اختلالات پیش فعالی، افسردگی و اضطراب نوجوانان از مهم ترین راهکارهای پیشگیری از شیوع اعتیاد در سطح جامعه است و در تشخیص زود رس این اختلالات در نوجوانان بسیار با اهمیت است.

بنابراظهارات این روانپزشک، آگاهی دادن به دانش آموزان در مورد عوارض مواد اعتیادآور از طریق کتب درسی و کمک درسی در قالب یک برنامه ریزی مدون از جمله وظایف آموزش و پرورش است که اجرای درست آن اهمیت بسزایی در پیشگیری دارد، در واقع آگاه سازی و آموزش معلمان در برخورد با دانش آموزانی که گرایش به مواد مخدر پیدا کرده اند و گسترش تربیت بدنی و هنر، مراقبت بر افراد آلوده ساکن در حاشیه مدرسه، حمایت از خلاقیت ها و نجات دانش آموزان آلوده به اعتیاد و حمایت از دانش آموزان فقیر، افسرده و منزوی از جمله مواردی است که باید در مدرسه به آنها توجه شود.

مصرف مواد مخدر در جامعه، به تفریح ارزان قیمت تبدیل شده است
آگاه سازی والدین یکی از مهم ترین بخش های موثر برنامه های پیشگیری از اعتیاد است
وی در خصوص نقش خانواده در امر پیشگیری از مصرف مواد در بین نوجوانان نیز یادآور شد: متاسفانه مصرف مواد مخدر امروزه به صورت یک تفریح ارزان قیمت در آمده که حتی از بسیاری سرگرمی های سالم و انواع ورزش کمتر هزینه در بر دارد. فرزندان بیش از همه از والدین خود تاثیر می پذیرند. الگوهای والدین بسیار قدرتمندتر از تاثیر افراد هم سال است. طی سال های اولیه دوران نوجوانی پیش از آنکه گروه های همسالان وارد صحنه زندگی نوجوان شوند، والدین در شکل گیری اعتقادات بنیادین اخلاقی و شخصیت فردی فرزندان شان نقش عمده یی را ایفا می کنند، بنابراین آگاه سازی والدین یکی از مهمترین بخش های موثر در هر برنامه پیشگیری از اعتیاد است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: آگاه سازی والدین باید به طور مکرر از راه های مختلف نظیر خواندن کتاب، جزوه، روزنامه، شرکت در جلسات مشاوره، رسانه های جمعی سمینار و پیوستن به تشکیلات والدین انجام شود. آگاه سازی والدین شامل ابعاد مختلفی است که به آنها اشاره می شود.

تقویت مهارت های اجتماعی از دیگر راهکار های پیشیگری اعتیاد در جامعه است
به گفته این روانپزشک، آموزش مهارت های اجتماعی، نظیر تقویت مهارت های ارتباطی، توانایی اظهارنظر کردن و توانایی نه گفتن نیز یکی دیگر از راهکارهای پیشگیری از مصرف اعتیاد در بین نوجوانان به شمار می رود، در واقع آموزش مهارت های اجتماعی میزان سوءمصرف مواد مخدر و رفتارهای وابسته به آن مانند پرخاشگری، انزوا، فرار از مدرسه یا خانه، افسردگی، خشونت سرقت را کاهش می دهد.

پشت پرده آزادی مصرف ماری جوانا تک جنسی در امریکا و رواج ...

چگونه از رواج مواد مخدر در ایران جلوگیری کنیم (درس اول ...

رواج ماری جوانا گل (مخدر گل ) در بین دانش آموزان دبیرستان های ...

درمان هراس و اضطراب و حملات ترس Panic attack به علت مصرف ...

ماده مخدر گل لزوما ماری جوانای طبیعی نیست (رواج ماده مخدر ماری ...

  • اثرات روانی شایعه تولید سیگار مارلبرو ماری جوانا (وید ) در ایران از سایت دهه هفتادی ها
  • تولید سیگار مارلبرو ماری جوانا Marlboro marijuana دروغ اول اوریل بود که حقیقتی پنهان در ان نهفته بود
  • وسوسه چیست و چگونه می توانیم انرا کنترل کنیم (بیوشیمی و اناتومی هوس )( درک لذت تفکر در تئوری لذت)