X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

حکیم الرعایا

راه اندازی اولین کمپ ترک اعتیاد به الکل در میان بیم و امید

وقتی آمار معتادان به الکل پاک نشد

راه اندازی اولین کمپ ترک اعتیاد به الکل در میان بیم و امید

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور صدور مجوز تاسیس اولین مرکز ترک الکل در کشور خبر داد اهمیت این مساله زمانی آشکار می شود که تا پیش از این مسئولان ترجیح می دادند تا آمار معتادان به الکل را نادیده بگیرند و از کنار آن به راحتی عبور کنند.


به نظر می رسد که مسئولان بهزیستی خود نیز دریافته اند که راه اندازی کمپ ترک اعتیاد به الکل تا چه حد در کشور ضروری است بخصوص اینکه احمدی مقدم از آمار رسمی 200 هزار نفری معتادان به الکل خبر داد البته در کنار آمار رسمی می توان از معتادان خاموشی نام برد که هر چند وقت یک بار قربانی الکل های غیر استانداردی می شوند کما اینکه چندی پیش در رفسنجان 11 نفر جان خود را از دست دادند.


البته فرید براتی سده دادن مجوز به این کمپ را موقتی و آزمایشی خواند و اعلام کرد که تا زمان بررسی نتایج هیچ مجوز دیگری صادر نخواهد شد. براتی سده تنها دلیل ندادن مجوز به این کمپ ها را مخالفت وزارت کشور اعلام کرد وی در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: تا به امروز نیز تنها به درخواست وزارت کشور مجوز مراکز ترک الکل را صادر نکرده‌ایم مجوز این مراکز به پزشکان و متخصصان واجد شرایط و آموزش دیده ارائه می‌شود.


این مقام مسئول با بیان اینکه معتادن تا یک ماه در این کمپ بستری می شوند،گفت : بهزیستی قصد ندارد مجوز مراکز ترک الکل را به کمپ‌دارها (کمپ‌های ترک اعتیاد) ارائه کند. هرچندشرایط این مراکز معمولا مشابه سایر مراکز درمان ترک اعتیاد است.


*اقدامی نیازمند نظارت


راه اندازی کمپ ترک اعتیاد به الکل مساله ای بود که مورد استقبال بسیاری از فعالان اجتماعی قرار گرفت زیرا این مساله نشان داد که مسئولان زنگ های هشدار آمار معتادان الکل را به خوبی شنیده اند و در صدد برآمده اند تا این معضل اجتماعی را بر طرف کنند.


شهلا میرگلو بیات نماینده ساوه در مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از رویکرد سازمان بهزیستی در راه اندازی این کمپ گفت : این اقدام را باید به فال نیک گرفت اما قبل از راه اندازی گسترده کمپ ترک  به الکل باید یک ارزش یابی کلی انجام شود تا نقاط ضعف و قوت کمپ های ترک اعتیاد مشخص شود.


وی در ادامه افزود: متاسفانه برخی از این کمپ ها از استاندارد لازم برخوردار نیستند و معتاد به جای ترک اعتیاد به سایر مواد هم آلوده می شودمن امیدوارم که این کمپ ها به سرنوشت کمپ های ترک اعتیاد مبتلا نشود.


عضو کمیسیون بهداشت تصریح کرد:الکل برای سلامت انسان خطرات بسیارزیادی به دنبال دارد که سیروز کبدی و کبد چرب بخش کوچکی از آن محسوب می شود.


*مصرف افزایش یافته است ....


محمد اسماعیل سعیدی نایب رئیس دوم کمیسیون اجتماعی با بیان اینکه دیگر نمی توان آمار را مخفی کرد به سایت جماران گفت :شما باید این واقعیت را قبول کنید که معتادان به الکل وجود دارند و برای برگشت آنها به آغوش جامعه باید کار گسترده ای را انجام داد.


وی در ادامه افزود: به هرحال مصرف الکل در کشور بالاست و باید این واقعیت را به رسمیت شناخت دیگر نمی توان صورت مساله را پاک کرد. بنابراین برای حل این معضل باید از تمام توان و قابلیت ها بهره گرفت تا این افراد از این مشکل نجات پیدا کنند.